Zámek Týnec, národní kulturní památka

Letecký pohled na zámek Týnec, historické foto

Bývalá gotická tvrz

Osidlování Týnce a jeho okolí započalo ve 12. století. Údolí řeky Úhlavy lemované kopci bylo k tomu ideální. Jedním z takových návrší, 100 m nad korytem zmiňované řeky, bylo i to týnecké. Oblast náležela do kolonizačního území Vladislava II. (kolonizoval i blízké Klatovy), ten pak obec daroval klášteru sv. Jiří na Pražském Hradě, jež založil. Darovací listina se nezachovala, ovšem již v polovině 13. století byl vyhotoven opis, ve kterém se dočítáme, že roku 1227 byl Týnec v majetku kláštera, který zde založil tvrz. Svatojiřský klášter vlastnil tvrz až do poloviny 14. století. Týnec byl pro klášter pouze malá část celkového majetku roztroušeného po celém území tehdejších Čech. Další zmínky o panství jsou již ve spojitosti s nejrůznějšími světskými vlastníky.

Výraznější zprávy o dění na Týnecké tvrzi nalézáme v roce 1555, kdy panství přešlo do rukou Bořivoje z Rochce, který se objevuje v dobových pramenech především díky svým „dobrým“ sousedským vztahům – několikrát byl dán k soudu svými sousedy a naopak (důvodem byly drobné kupecké třenice a opilecké šarvátky). Z kupní smlouvy se dozvídáme, že „Tejnec byla tvrz pustá“ stejně tak jako dvůr a ves. Podle dalších dobových pramenů můžeme soudit, že budova tvrze byla za působení tohoto nového vlastníka využívána a tedy musela být opravena. O tom svědčí soudní záznamy, jež líčí jednu z Bořivojových potyček právě na Týnci. V dobovém významu slova tedy na tvrzi. (Etymologie slova „týnec“ odkazuje k místům ohrazeným, tedy k hradišti, tvrzi – odtud název obce.) Další mladší přímé prameny se týkají pouze Kolovratského ZÁMKU TÝNEC, n.k.p..

Vzhledem k nedostatku podkladů je těžké dnes určit, kde původní gotická tvrz stávala. Odborníci se domnívají, že gotický objekt lze lokalizovat severně přímo za budovu barokního zámku - na vyvýšeném místě. To je v současnosti pokryto asfaltovou vrstvou z doby působení Čsl. lidové armády. V budoucnu budou tyto vrstvy odkryty a s velkou jistotou můžeme počítat s objevením alespoň základů gotické tvrze. V návaznosti na stupeň zachování se pak bude řešit i jejich zpřístupnění návštěvníkům zámku v Týnci.

Obrázek do pravého sloupce

uisque ipsum diam per conubia

Curabitur eu tellus enim. Donec pellentesque dapibus massa at ultricies. Nam tincidunt odio et elit fermentum vestibulum. Mauris eu euismod nunc? Pellentesque et lorem leo. Pellentesque imperdiet, nibh ac adipiscing blandit, eros nisl ornare tellus, in porta felis nisi ac ipsum. In fermentum elit a sapien molestie sit amet euismod ante imperdiet. Quisque ipsum diam, feugiat quis molestie a, mollis interdum sapien. Nunc tincidunt convallis nisl. Curabitur eleifend lectus pulvinar ipsum interdum blandit? Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Praesent pharetra rhoncus ultrices. Mauris volutpat fringilla libero, bibendum ultrices mi scelerisque a. Vivamus congue, augue sit amet rutrum posuere, nulla leo ullamcorper justo, ut tempus augue magna vitae leo. Praesent vel nisi sit amet risus molestie adipiscing commodo et sem. Fusce vulputate risus a mi consequat nec accumsan lorem sollicitudin. Quisque ipsum nunc, rhoncus ut elementum at, auctor quis lectus. Ut vehicula lorem lacus sit amet elit. Cras lacinia nibh id urna tempus dignissim. Duis aliquet tempus semper. Vivamus eleifend lacus molestie tellus facilisis lobortis.

Nulla vel risus purus. Aenean tempor diam eu nisi venenatis sed placerat turpis tempor? Fusce ultricies imperdiet ante a vulputate. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae nisi sit amet risus.

Mapa se načítá